Kıbrıs Türk Badminton Federasyonu Resmi Web Sayfası

Federasyon

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Badminton

Kıbrıs’ın kuzeyinde badminton sporunu başlatan isim Brian Hughes ve sevgili eşi Helga’dır. Brian Hughes ve eşi 1990’da adaya gelmişler. Kendisi badminton dalında Birleşik Krallık’ı temsil etmiş müthiş bir sporcuydu. Brian Hughes hem olimpiyat, hem de dünya şampiyonaları görmüş bir sporcuydu. Hughes Ailesi yaşları gereği emekli çıkınca adamıza yerleşmişler. Sonraki günlerde de bu branşı bizlere tanıtmışlardı. İlk kez Başaran Spor Salonu’nda bu etkinliği başlatırken çeşitli aile topluluklarını çalıştırmış ve bir küçük grupla bu sporun nasıl oynandığını, nasıl spor disiplini ve kuralları olduğunu eğitim vererek açıklamıştı. Genç nesil sporcuları yetiştirmek ve onları badminton sporcusu yapabilmek için haftada üç gece Çamlıbel’den Lefkoşa’ya gelir ve o İngiliz centilmenliği ile antrenmanları yönetirdi. Badmintonseverler onunla gece geç saatlere kadar uyum içerisinde badminton kuralları öğrendi. Brian, Kuzey Kıbrıs’ta çok yetenekli badminton sporcuları yetiştirmiş ve bu oyunun asâletli ve spor disisplinine uygun olduğunu, azim ve hedefli çalışıldığı takdirde başarının kolay gelebileceğini gençlerimize aşılamış, eski bir olimpik sporcuydu.

Kıbrıs Türk Badminton Federasyonu 13 Mayıs 1996 tarihinde kurulmuştur.

Kıbrıs Türk Badminton Federasyonu’nun ilk başkanı Zehra Avkıran’dır. 1996 yılı ile 2004 yılı arasında başkanlık yapan Zehra Avkıran uzun bir süre başkanlık görevini sürdürmüştür.

2004 yılında başkanlık görevini devralan Hüseyin Özün Yamaç 2014 yılına kadar başkanlık görevini sürdürmüş ve 20 Ocak 2014 tarihinde yapılan genel kurulda aday olmayacağını belirtmiştir. 20 Ocak 2014 – 14 Ağustos 2014 tarihleri arasında bu görevi yürüten Tuncay Nasıroğlu’nun yerine 14 Ağustos 2014 yılında tekrar Zehra Avkıran atama yolu ile Başkan olarak atanmıştır. Zehra Avkıranın 21 Mayıs 2015 tarihinde istifa etmesi ile boşalan Başkanlığa bu tarihten itibaren ise daha önce Asbaşkan olarak görev yapan Fırat Deniz Başkanlığa getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Badminton Federasyonu’nun ortaklaşa düzenledikleri Minikler, Yıldızlar, Gençler Okullar arası yarışmaları ve Spor Dairesi katkılarıyla Badminton Federasyonu tarafından düzenlenen ferdi KKTC Şampiyonaları yanı sıra, Yıldızlar Ligi, Gençler Liginin de düzenlediği Badminton sporu büyük bir hızla gelişme göstermektedir.

 

 

2016 Kıbrıs Türk Badminton Federasyonu | Tüm Hakları Saklıdır.